Jmenuji se Jarmila a na vozíku jsem po autonehodě, při které jsem narazila do stromu. Před úrazem jsem ráda sportovala, cestovala a lezla po skalách. Na vozíku už je vše složitější. Vyzkoušela jsem hodně sportů, stolní tenis, basketbal, plavání, tanec, ale nejvíce mě baví přístrojové potápění. Při potápění si totiž připadám, jako bych byla zdravá. Nepotřebuji k tomu žádný vozík a můžu se volně pohybovat, relaxovat a užívat si krásný podvodní svět.  

Protože jsem opravdu nadšený sportovec, vystudovala jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, kde jsem si mohla vyzkoušet i sporty, o kterých jsem si myslela, že nejsou pro člověka na vozíku ani možné. Jsem zkrátka ráda, že i přes svůj handicap mohu žít samostatným životem s minimální pomocí. Řídím i auto, takže si dojedu všude, kam potřebuji. Jezdím do práce, za sportem i za zábavou.

Díky práci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně jsem se mohla zapojit do projektu VZPoura úrazům. Při setkáních s dětmi a studenty se chci pokusit přiblížit jim život člověka s hendikepem. Chci, aby pochopili, že se v životě opravdu vyplatí dávat na sebe pozor. Na vozíku se sice dá dělat spousta věcí, ale vše je mnohem, mnohem složitější.

Chtěli byste se o mně dozvědět něco víc? Pošlete mi svou otázku na e-mail.  

Jarmila Onderková
Jarmila Onderková

Co ambasadory přivedlo do VZP?

Náš Handicap program!

Vice informací naleznete na našich kariérních webových stránkách www.zdravakariera.cz.