Seriál: První pomoc, díl 1.

8. 10. 2015

pomoc

Téma: zlomeniny

Poskytnutí první pomoci v případě, že se někdo v blízkém okolí zraní, je jednou z našich základních povinností. Většina lidí také neváhá, a stanou-li se svědky nějaké nehody, snaží se pomoci, jak jen to jde. Mnohdy ale tato snaha selže na tom, že vlastně nevědí, co přesně je třeba při konkrétním typu úrazu udělat. V našem seriálu První pomoc se proto budeme věnovat jednotlivým druhům úrazů a způsobu jejich ošetření. Dnešní první díl je věnován zlomeninám.

Co dělat v případě úrazů

Zásadní pravidlo první pomoci u jakéhokoli vážnějšího zranění je nezpanikařit a snažit se zachovat chladnou hlavu. Situaci musíte správně vyhodnotit a tím, že budete v šoku, nikomu nepomůžete. Jedná-li se o úraz, který bezprostředně neohrožuje život zraněného, okamžitě volejte záchrannou službu 155 nebo evropskou tísňovou linku 112 (v akutních případech je lepší se obrátit na číslo 155, protože u univerzální linky 112 může dojít k časovému prodlení). Pokud je naopak život zraněného ohrožen, pak se nejdříve snažte poskytnout první pomoc a teprve poté přivolejte záchrannou službu.

Jak poznat zlomeninu?

Zlomenina je zlomená nebo prasklá kost. V zásadě můžeme rozlišit dva druhy zlomenin: zavřené a otevřené. Nejjistější diagnostika u zavřených zlomenin je pomocí rentgenu. U otevřených zlomenin to lze poznat snadněji – kost můžete přímo vidět. I v případě, že je kost pouze nalomená, bude její okolí nateklé, bolestivé na pohmat a kost nebude moci plně plnit svou funkci. Kdykoli máte podezření na zlomeninu, je třeba vyhledat ošetření u lékaře. Neléčená zlomenina totiž může zanechat trvalé následky, jako jsou omezení pohybu nebo vznik pakloubu. 

Mezi základní příznaky zlomenin patří:

  • bolestivost
  • otok, krevní výron, změna barvy
  • možná deformace končetiny, změna tvaru
  • nepřirozená pohyblivost.

První pomoc!

Zásadním pravidlem při ošetřování zlomenin je kost nenapravovat a nepohybovat s ní. Pokud to okolnosti dovolí, je vždy lepší zavolat záchrannou službu a se zraněným nemanipulovat. V případě otevřených zlomenin přiložte na ránu sterilní krycí obvaz. Pokud zraněného dopravujete k lékaři sami, snažte se zlomeninu zafixovat. Zamezíte tak dalším komplikacím a zmenšíte bolest. Znehybnit zlomenou kost můžete improvizovaně pomocí pevné dlahy (větev, tyč), a to vždy od kloubu pod zlomeninou až po kloub nad zlomeninou.

Anketa

Už jste si někdy zlomili nebo nalomili nějakou kost?
Snažím se dávat na sebe pozor, ale jednou jsem si už kost zlomil/nalomil.391
Zlomených nebo naprasklých kostí jsem měl už více. Měl bych být opatrnější.216
V životě jsem si nic nezlomil ani nenalomil, musím to zaklepat.193Jak si nás objednat?

Objednat si nás můžete pomocí jednoduchého on-line rezervačního formuláře.


 
Informace o projektu

Nenechte si nic utéct