Seriál: První pomoc, díl 1.


Téma: zlomeniny

Poskytnutí první pomoci v případě, že se někdo v blízkém okolí zraní, je jednou z našich základních povinností. Většina lidí také neváhá, a stanou-li se svědky nějaké nehody, snaží se pomoci, jak jen to jde. Mnohdy ale tato snaha selže na tom, že vlastně nevědí, co přesně je třeba při konkrétním typu úrazu udělat. V našem seriálu První pomoc se proto budeme věnovat jednotlivým druhům úrazů a způsobu jejich ošetření. Dnešní první díl je věnován zlomeninám.

Co dělat v případě úrazů

Zásadní pravidlo první pomoci u jakéhokoli vážnějšího zranění je nezpanikařit a snažit se zachovat chladnou hlavu. Situaci musíte správně vyhodnotit a tím, že budete v šoku, nikomu nepomůžete. Jedná-li se o úraz, který bezprostředně neohrožuje život zraněného, okamžitě volejte záchrannou službu 155 nebo evropskou tísňovou linku 112 (v akutních případech je lepší se obrátit na číslo 155, protože u univerzální linky 112 může dojít k časovému prodlení). Pokud je naopak život zraněného ohrožen, pak se nejdříve snažte poskytnout první pomoc a teprve poté přivolejte záchrannou službu.

Jak poznat zlomeninu?

Zlomenina je zlomená nebo prasklá kost. V zásadě můžeme rozlišit dva druhy zlomenin: zavřené a otevřené. Nejjistější diagnostika u zavřených zlomenin je pomocí rentgenu. U otevřených zlomenin to lze poznat snadněji – kost můžete přímo vidět. I v případě, že je kost pouze nalomená, bude její okolí nateklé, bolestivé na pohmat a kost nebude moci plně plnit svou funkci. Kdykoli máte podezření na zlomeninu, je třeba vyhledat ošetření u lékaře. Neléčená zlomenina totiž může zanechat trvalé následky, jako jsou omezení pohybu nebo vznik pakloubu. 

Mezi základní příznaky zlomenin patří:

  • bolestivost
  • otok, krevní výron, změna barvy
  • možná deformace končetiny, změna tvaru
  • nepřirozená pohyblivost.

První pomoc!

Zásadním pravidlem při ošetřování zlomenin je kost nenapravovat a nepohybovat s ní. Pokud to okolnosti dovolí, je vždy lepší zavolat záchrannou službu a se zraněným nemanipulovat. V případě otevřených zlomenin přiložte na ránu sterilní krycí obvaz. Pokud zraněného dopravujete k lékaři sami, snažte se zlomeninu zafixovat. Zamezíte tak dalším komplikacím a zmenšíte bolest. Znehybnit zlomenou kost můžete improvizovaně pomocí pevné dlahy (větev, tyč), a to vždy od kloubu pod zlomeninou až po kloub nad zlomeninou.