Seriál: Jak správně sportovat, díl 4.


Bezpečně na sjezdovce

Zimní sezóna je v plném proudu a mnozí z vás se jistě chystají s rodiči nebo kamarády na hory. Ať už sjezdovky brázdíte klasicky na lyžích nebo na snowboardu, určitě byste neměli zapomínat na zásadní pravidla bezpečného sjezdování. Ačkoli se totiž po sjezdovce mnohdy řítíte rychlostí srovnatelnou s autem v obci, málokdy si uvědomíte rizika, která taková jízda obnáší.  Přitom stačí dodržovat jen pár bezpečnostních pravidel a riziko úrazu omezíte na minimum. Ve čtvrtém díle našeho seriálu Jak správně sportovat si tato pravidla připomeneme, abyste se z hor vraceli jen se samými skvělými zážitky a hlavně bez zbytečných zranění.

Pozor na hlavu!

Bez přilby
ani ránu!

Nezvládnutá rychlost nebo přecenění svých dovedností při skoku na lyžích či na snowboardu může vést k hrozivým pádům, které velmi často končí vážným úrazem hlavy. Své by vám o tom mohl vyprávět náš ambasador Michal Vondráček, který po jednom takovém nevydařeném skoku na snowboardu skončil ochrnutý na vozíku. Co mu ale zcela určitě zachránilo život, byla lyžařská helma. Dopadl totiž z výšky 6 metrů přímo na hlavu. Kvalitní přilba by proto měla vždy patřit k základní výbavě každého lyžaře či snowboardisty.   

Pravidla a vybavení

Na co si tedy při sjezdování dávat pozor a jakou výstroj byste si na hory měli obstarat? Připravili jsme pro vás stručný přehled pravidel a vybavení, na které byste neměli zapomenout.

  • Před vjezdem do sjezdové tratě se vždy rozhlédněte nahoru i dolů. Jedině tak se přesvědčíte, že zrovna nikdo nejede, a neohrozíte sebe ani ostatní.
  • Sjezdová trať není určena k polehávání nebo postávání – odpočinout si nebo počkat na kamaráda můžete i mimo trať.
  • V případě pádu se snažte co nejrychleji uvolnit sjezdovku – obzvlášť pokud k nehodě došlo na úzkém nebo nepřehledném úseku.
  • Pokud stoupáte nebo sestupujete pěšky, využijte k tomu okraj tratě.
  • Předjíždět můžete ze všech stran, ale vždy musíte ponechat dostatek prostoru předjížděnému lyžaři nebo snowboardistovi.
  • Zásadně jezděte jen po vyznačených tratích a respektujte veškerá značení a signalizace!
  • Respektujte také všechna pravidla platná pro využívání lanovek a vleků.
  • Rychlost a způsob jízdy vždy přizpůsobte terénu a hustotě provozu na sjezdovce. Za všech okolností berte ohled na ostatní sjezdaře!
  • Při skocích na lyžích či na snowboardu nikdy nepřeceňujte své síly! Lépe skočit jen z menšího můstku, než se ošklivě zranit.
  • K základní výzbroji každého lyžaře či snowboardisty patří nejen kvalitní helma, ale i brýle (nezamlžené!) a stále častěji také chránič páteře a zad (tzv. páteřák).
  • Nezapomeňte na pravidelné přestávky – nejvíce úrazů na sjezdovkách se stává později odpoledne, kdy jsou po celodenním lyžování všichni unaveni.

Otestujte se!

Přečtěte si následující příběh a vyberte, co do vyprávění nepatří. Pro kontrolu si vypisujte písmena od správných variant, která vám dají dohromady tajenku. Dozvíte se tak, co patří k základnímu vybavení každého lyžaře či snowboardisty.

-------- ------

Ondra a Kristýna na horách

Ondra a Kristýna tráví s rodiči týden v Krkonoších. Hned po snídani se vypravili na sjezdovku a vzali si s sebou (K) lyže/(C) plavky i (A) slunečník/(V) snowboard. V polovině cesty si Kristýna uvědomila, že si zapomněla lyžařskou (A) helmu/(G) kšiltovku. Vracet se už nechtěla, ale Ondra jí domluvil, protože lyžovat bez přilby je příliš (Q) náročné/(L) nebezpečné.

Na sjezdovce bylo (I) rušno/(Z) krušno. Ondra s Kristýnou způsobně (P) objeli/(T) vystáli frontu na lanovku a za chvíli už byli na kopci a sjížděli (N) dolů/(R) nahoru. Dávali přitom pozor na všechny ostatní lyžaře, aby se s někým (D) nezdrželi/(Í) nesrazili. Ondra jednou v zatáčce upadl, ale co nejrychleji (P) se zvedl/(V) si sedl, aby na trati nepřekážel ostatním sjezdařům.   

V poledne začala být Kristýna (Ř) unavená/(Š) protivná. Chtěla sice dál jezdit, ale Ondra ji přemluvil, aby si udělali (I) přestávku/(M) odstávku a šli na oběd. Uvědomil si totiž, že při únavě by mohla Kristýna snáze upadnout a (A) usnout/(L) zranit se. Po obědě se svěží vrátili na trať a Ondra si ještě chtěl (P) zatancovat/(B) zaskákat. Rozhodl se jen pro malý můstek, protože věděl, že (A) na něj stačí/(E) se předvede. Skok se mu povedl a s Kristýnou pak ještě spokojeně sjezdovali až do pozdního odpoledne.