Seriál: Jak správně sportovat, díl 3.


Bezpečná kopaná

Hrajete rádi fotbal? Mnozí z vás určitě ano. Střílení gólů je prostě zábava a kopaná už dávno není hra jen pro kluky. Dnes už si venkovní nebo halový fotbal zahrají s radostí i dívky a rozhodně v počtu branek nijak za kluky nezaostávají. Stejně jako při každé jiné sportovní aktivitě je však třeba i při fotbale dodržovat určité zásady bezpečné hry. Ve třetím díle našeho seriálu Jak správně sportovat se proto budeme věnovat pravidlům, která byste měli mít na paměti, abyste se při kopané nezranili, dali co nejvíce gólů a celkově si běhání za míčem co nejvíce užili.

Pozor na nohy!

Ať už pravidelně chodíte na fotbalové tréninky nebo si jen tak občas zakopete s kamarády, při fotbale vám stejně jako při každé jiné sportovní aktivitě hrozí celá řada úrazů. Běžná jsou poranění nohou, počínaje odřeninami, nataženými achilovkami a konče vážnými zlomeninami. Úrazy při kopané však mohou skončit i tragicky. To když vás například napadne houpat se fotbalové brance. Právě spadlé branky bývají nejčastější příčinou těch nejvážnějších úrazů na fotbalovém hřišti. 

Branka není houpačka!

Pravidla a vybavení

Na co si tedy při fotbale dát pozor a co všechno vlastně patří k výbavě správného fotbalisty? Sestavili jsme pro vás přehled pravidel a vybavení, na které byste při kopané neměli zapomenout.

  • Vždy před začátkem hry se rozcvičte – vaše svaly se potřebují zahřát a protáhnout, aby vydržely zvýšenou zátěž.
  • Nezapomeňte na pravidelné přestávky na pití – při pohybu na hřišti se více potíte a intenzivněji dýcháte. Rychleji tak ztrácíte potřebné tekutiny, které je proto třeba doplňovat.
  • Na fotbalové bráně se nehoupejte a nevěšte se na síť – konstrukce branky je velmi těžká, a pokud by na vás spadla, může vás vážně zranit nebo dokonce zabít. Před začátkem hry byste měli také požádat někoho dospělého, aby zkontroloval, zda je branka pořádně upevněna.
  • Pokud hrajete na venkovním hřišti, jehož povrch je vlhký, zvolte míč ze syntetického materiálu. Kožený míč lehce nasákne vodou a ztěžkne, takže se zvyšuje riziko úrazu.
  • Dodržujte pravidla hry – je to nejjednodušší způsob, jak se vyhnout poraněním!
  • Vnímejte pohyb svých spoluhráčů – pokud se slepě řítíte za míčem, může se vám stát, že se s někým srazíte.
  • Naučte se správnou techniku hry – například při „hlavičkování“ může při neznalosti správné techniky dojít k poranění hlavy či krku.
  • Ať už hrajete venkovní nebo sálový fotbal, vždy před začátkem turnaje si zkontrolujte povrch hřiště – v průběhu hry vám už nezbude čas dívat se pod nohy a dávat pozor, zda vám něco nestojí v cestě.
  • Pořiďte si kvalitní holenní chrániče a návleky, které je spolehlivě udrží na svém místě – právě poranění holeně patří totiž při fotbale k nejčastějším úrazům.
  • Nepodceňujte ani výběr správných kopaček – do haly, na trávu či na vlhký povrch se hodí různý druh bot. Důležité je, aby vám neklouzaly a pevně seděly na noze. Před nákupem se tedy určitě nezapomeňte poradit, například s odborníky v prodejně se sportovní obuví.

Otestujte se!

Přečtěte si následující příběh a vyberte, co do vyprávění nepatří. Pro kontrolu vypisujte písmena od správných variant, která vám dají dohromady tajenku. Dozvíte se tak, co je nejčastější příčinou nejvážnějších úrazů na fotbalovém hřišti.

------ ------

Ondra a Kristýna hrají kopanou

Ondra s Kristýnou se odpoledne vydali hrát kopanou na fotbalové hřiště  S/dětské hřiště G. Kristýna se chystala obout své oblíbené botasky, ale Ondra jí upozornil, že by mohla na vlhké trávě uklouznout P/pomalu běhat C. Nakonec si s sebou oba vzali sandály D/kopačky s protiskluzovými kolíky A. Nezapomněli si do batůžku přibalit helmy S/chrániče holení D, rukavice W/návleky na lýtka L a lahev s vodou Á/teplou večeři F.

Na hřišti se už rozčilovali X/rozcvičovali B jejich kamarádi. Někteří z nich si však krátili dlouhou chvíli spaním Q/věšením se na branku R. Naštěstí právě přicházel jejich oblíbený trenér, který jim okamžitě vysvětlil, jak moc nebezpečné A/legrační V to je, a zároveň zkontroloval, jestli je branka pořádně nakloněna Z/pevně uchycena N. Utkání bylo hrozně zábavné. Kristýna střelila hned dva góly a Ondra si dokonce vyzkoušel dát hlavičku K/tyčku L, protože mu její správnou techniku A/konstrukci P popsal trenér na minulém tréninku.

Použité zdroje: http://kidshealth.org