Seriál: Jak se vyhnout úrazům? Díl 5.


Téma: Chodci v silničním provozu

Určitě s rodiči často jezdíte autem, chodíte okolo silnice do školy nebo po ní sami jezdíte třeba na kole. Silniční provoz tedy pro vás není žádnou novinkou. Znáte však také nebezpečí a úskalí silničního provozu a dokážete se jim jako chodci vyhnout? My jsme tady od toho, abychom vám s tím pomohli. V dnešním díle našeho pravidelného seriálu se budeme věnovat právě tématu bezpečného pohybu na silnicích.

Jak zkrotit silnici

Průměrně je v ČR účastníkem dopravních nehod 4 300 dětí ročně, 15 z nich následkem nehody zemře, 190 se těžce zraní a zbytek naštěstí utrpí jen lehká nebo žádná zranění. Většina těchto úrazů přitom pramení z nepozornosti a dá se jim tedy docela dobře vyhnout. Proto jsme pro vás sestavili seznam základních situací, na které je třeba dávat pozor:

  • Silnici přecházej zásadně na přechodu, nebo podchodem či nadchodem pro chodce.
  • Svítí-li na semaforu červená, STŮJ! Jít můžeš až na zelenou. Toto pravidlo platí bez výjimky!
  • Rozhlédni se několikrát na obě strany. V případě, že se bojíš nebo si nejsi jistý, přecházej zároveň s někým dospělým.
  • Přecházej, až auto opravdu zastaví. Nikdy silnici nepřebíhej v domnění, že je auto ještě daleko. Může se totiž lehce stát, že nedokážeš správně odhadnout vzdálenost a rychlost auta.
  • U silnice si nehraj! V zápalu hry snadno zapomeneš na nástrahy silničního provozu. Hraj si tedy raději na hřišti a pamatuj, že nemáš za každou cenu zachraňovat míče nebo jiné předměty, které ti utekly nebo spadly do silnice.
  • Pozor dávej i na parkovišti. Obzvlášť pokud vidíš, že řidič couvá. Za autem tě totiž může snadno přehlédnout.
  • Při vystupování z auta se rozhlédni. Ať už vystupuješ do silnice, v klidné ulici nebo na parkovišti, vždy se přesvědč, že zrovna kolem neprojíždí nějaké jiné vozidlo. I když v daný okamžik nic nehrozí, pamatuj, že se situace může velmi rychle změnit.
  • Když vystoupíš z autobusu, počkej, až odjede ze zastávky a teprve pak přejdi. Přes autobus totiž nevidíš auta jedoucí po silnici.
  • Nikdy nepřecházej železniční trať, když jsou stažené závory nebo když bliká červené světlo.

Dopravní značení

Jako chodci byste měli dobře znát alespoň některé dopravní značky, protože vám mohou hodně usnadnit bezpečný pohyb po silnici. V dnešní době existují stovky značek a nespočet informativních a dodatkových tabulek. K tomu, abyste je dokázali všechny pojmenovat, byste museli být chodící encyklopedie. Proto jsme pro vás vybrali ty nejdůležitější, které byste si měli dobře zapamatovat:

Přechod pro chodce – značka upozorňuje na místo vyhrazené k bezpečnému přechodu přes vozovku.

 

 

Železniční přejezd (jednokolejný) – značka označuje místo určené k přechodu přes trať.

 


Železniční přejezd bez závor – značka upozorňuje na železniční přejezd, který není vybavený závorami, a při jeho přecházení tedy musíte být obzvlášť opatrní.

 

 

Světelné signály – značka označuje místo, kde je provoz řízen semaforem. Většinou je umístěna tam, kde nejsou světelné signály vidět z dostatečné vzdálenosti, nebo byste je na daném místě neočekávali.

 

Podchod nebo nadchod – značka upozorňuje na místo, kde můžete k přechodu silnice využít podchod nebo nadchod.

 

 

Zákaz vstupu chodců

 

 

 

A na závěr malý testík:

Víte, co znamená tato dopravní značka?            

a)Zákaz prodeje občerstvení

b)Zákaz pití a zmrzliny

c)Tato dopravní značka neexistuje

Nechali jste se zmást, nebo jste správně označili odpověď za C – tato dopravní značka neexistuje? Tuto značku opravdu v žádných pravidlech silničního provozu nenajdete. Pokud jste ji už někde viděli, pak šlo určitě o vtip. Pamatujte ale, že bezpečný pohyb chodců po silnicích žádná legrace není a buďte na sebe vždy a všude opatrní.

Pročtěte si předešlé díly našeho seriálu:

Seriál: Jak se vyhnout úrazům? Díl 1.

Seriál: Jak se vyhnout úrazům? Díl 2.

Seriál: Jak se vyhnout úrazům? Díl 3.

Seriál: Jak se vyhnout úrazům? Díl 4.

Zdroj:

Dětství bez úrazů, Metodika k prevenci dětských úrazů, http://detstvibezurazu.cz/wp-content/uploads/2014/04/DBU_prevence_urazu.pdf

www.jezkovyvoci.info

www.ibesip.cz