Jak správně sportovat, díl 2.


Bezpečně na in-line bruslích

Venku je krásné podzimní počasí a vás to láká k vyjížďce na in-line bruslích? Ať už na in-linech jezdíte jen po rovině nebo si troufnete i na složitější triky, při bruslení se vždy vystavujete celkem velkému riziku pádu. Nic to ale nemění na tom, že in-liny jsou zkrátka zábava a bylo by škoda si je ze strachu pořádně neužít. V druhém díle našeho seriálu Jak správně sportovat se proto budeme věnovat pravidlům bezpečného bruslení a ochrannému vybavení na in-liny.

Bez helmy ani ránu!

Při jízdě na kolečkových bruslích jsou běžné pády na záda a následně na zadní část hlavy. Stačí to víc rozjet, najet na nějakou nerovnost, občas se můžete s někým srazit, nebo prostě jen neudržíte balanc. Základním bezpečnostním vybavením je proto přilba, která vás může ochránit před nebezpečným úrazem hlavy nebo vám dokonce zachránit život. Zapomenout nesmíte ani na vhodné chrániče kolen, loktů a zápěstí.

Hlavně nikoho neohrozit!

Jak správně jezdit na in-linech?

Kam na in-linech zamířit a jak jezdit na bruslích bezpečně? Pamatujte na to, že každý bruslař je ze zákona považován za chodce. Proto by měl k jízdě používat chodníky a stezky pro chodce. Jezdit ale můžete také po cyklostezkách. Platí přitom, že jak na chodnících, tak na cyklostezkách byste se měli chovat ohleduplně k ostatním chodcům i cyklistům.

  • Po chodnících s hustým provozem jezděte pomalu, abyste sebe ani chodce neohrožovali a mohli případně reagovat na neočekávané situace.
  • Na cyklostezkách umožněte průjezd cyklistům – bruslař potřebuje pro svůj pohyb víc místa než cyklista, pozorně tedy sledujte cestu a rozhodně nejezděte ve dvou vedle sebe.
  • Pokud není vedle vozovky chodník a jste nuceni jet po silnici, vždy se držte při levém okraji.
  • Pamatujte také na oblečení z reflexního materiálu, obzvlášť za snížené viditelnosti (mlha, šero, tma).
  • Vyvarujte se jízdy za deště nebo po vlhké cestě – in-line brusle na mokrém povrchu velmi snadno uklouznou.
  • Do batohu si s sebou nezapomeňte přibalit lahev s pitím.

Otestujte se!

Přečtěte si následující příběh a vyberte, co do vyprávění nepatří. Pro kontrolu vypisujte písmena od správných variant, která vám dají dohromady tajenku. Dozvíte se tak, jaké je základní vybavení každého bruslaře.

----- - -------!

Ondra a Kristýna na bruslích

Ondra s Kristýnou se odpoledne vydali do parku H/na staveniště C. Oba si s sebou vzali kolečkové brusle E/ sjezdové lyže P. Do batůžku si každý uložili holinky K/přilbu L a chrániče M/polárkový dort O. Kristýna chtěla celou cestu do parku jet po silnici, ale Ondra jí na to řekl, že by to bylo legrační G/ nebezpečné A.

Na místě už byla spousta kamarádů, kteří si také přišli zasportovat A/zasjezdovat B. Kristýně stačí jezdit na bruslích kolem dokola, ale Ondra rád trénuje i na lešení F/rampě CH. Oba však museli dávat pozor na ostatní sportovce R/mravence G a brouky É/chodce Á.

Zpátky se Kristýna s Ondrou vraceli přes pěší zónu N/dálnici S, kterou tryskem J/pomalu I projeli. Začínalo se trochu šeřit, tak byli rádi, že na sobě měli reflexní oblečení Č/tmavé oblečení Q a stihli domů dojet před setměním E/na svačinu J.

Použité zdroje: Dětství bez úrazů, o. p. s., Metodika k prevenci dětských úrazů; Škodahrou.cz.